Existujú dva tipy tepovania a to tepovanie suché/povrchové a tepovanie hĺbkové/mokré.

5 minút čítania

Suché tepovanie je prvá pomoc v domácnosti v prípadoch kedy sa Vám doma niečo vyleje na koberec alebo sedaciu súpravu. Bohužiaľ len veľmi ťažko pomôže pri zažratej špine.

Na trhu je veľa komerčne predávaných prostriedkov na suché tepovanie, takže výber je bohatý a môžete vyskúšať celú paletu prostriedkov.

Princíp takéhoto tepovania je založený na sile čistiacej peny. Prostriedok nastriekame na znečistenú oblasť, necháme pôsobiť a prekefujeme. Vznikne nám špinavá pena ktorú následne zotrieme čistou handrou alebo hygienickou vreckovkou. Proces môžeme opakovať niekoľko krát.

Pri takomto tepovaní nám môžu z fľakov vzniknúť takzvané mapy, ktorým sa treba pri ich odstránení trochu viac venovať. Takéto tepovanie z tohto dôvodu nie je vhodné na celoplošné komplexné čistenie. Slúži naozaj ako prvá pomoc pri náhlom znečistení.

Pri suchom tepovaní je možné tiež použiť špecializovaný prášok, ktorý sa rozsype po koberci, pri najlepšom sa metlou rovnomerne roznesie po koberci a následne dôkladne povysáva. Je to akýsi druh hygienického čistenia.

Na druhej strane ak máte záujem o kompletné vytepovanie sedacej súpravy či koberca je najvhodnejšie hĺbkové tepovanie. Hĺbkové tepovanie je mnoho násobne efektívnejšie ako suché. Takéto tepovanie si vyžaduje už väčšiu investíciu a to v podobe drahého tepovacieho stroja.

Tak ako prípravky na suché tepovanie, aj tepovacích strojov je na trhu celá hromada. (George, Pemat, Kärcher) Každopádne sa dajú rozdeliť do dvoch skupín a to tepovače do domácnosti a profesionálne tepovače. Líšia sa výkonom, rôznorodosťou použitia, ale tiež dobou možného používania alebo náročnosťou servisu.

My používame tepovače z profesionálnej rady od značky Kärcher. Pri čom majú podľa nás najlepšie funkčné vlastnosti, aj keď na úkor drahého servisu.

Pri hĺbkovom tepovaní ide o to namočiť tepovaný materiál zmesou vody so saponátom, a následne dostať túto zmes naspäť do stroja vysávaním pod tlakom. Zákrok sa dá opakovať niekoľkonásobne a v závere je cieľ povysávať z tepovaného materiálu vodu v čo najväčšom množstve. Takto tepovaný materiál môže schnúť v rozmedzí 2 až 8 hodín, v závislosti od počasia, materiálu, znečistenia, ale aj veku materiálu.

Ďakujem za pozornosť

V prípade otázok ma môžete kontaktovať cez mail: info@tepovanieod15eur.sk alebo telefonicky na našej Bratislavskej pobočke 0907 715 183

R. Jančovič

Facebook
Instagram